Autor Téma: Nepoužitelné dělení slov.  (Přečteno 1401 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline roj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Nepoužitelné dělení slov.
« kdy: 05. Září 2016, 18:32:07 »
Nazdar. Dělení slov bylo průšvihové od začátku, co jsem Scribus začal používat, ale ve verzi 1.4.6 mám dojem, že se ještě zhoršilo. Z automatu vypadávají takové perly jako real-izace, mil-iard, fin-anční, popřípadě dvacetiznakové slovo není schopen rozdělit vůbec.
Jde s tím něco dělat, kromě "Zrušit dělení slov" a nadělit si to ručně? Což je jediná bezpečná varianta, aby se text nezkurvil zcela nečekaným způsobem.
V předchozí verzi jsem se nějak dostal do módu, kdy se dělení dalo nějak předdefinovat. Byla to sice strašná práce, jako psát každý článek natřikrát, ale aspoň to nějak fungovalo. Bohužel si nepamatuju, jak jsem se do toho modu dostal.

Offline Michal Hlavatý

• Administrátor
  • Vyzná se tu
    • Zobrazit profil
Re:Nepoužitelné dělení slov.
« Odpověď #1 kdy: 23. Říjen 2016, 17:58:00 »
Dobrý den/ahoj,

delění slov si neporadí s cizímy a odbornými výrazy.

Je možné Scribus "naučit" dělit i nová slova a nebo naopak nějaké špatné dělení slov odstranit.

Nastavení najdete v Soubor > Nastavení... Hyphenation and Spelling

Jinak pro manuální dělení slov doporučuji místo klasického rozdělovníku vkládat tzv. podmíněný spojovník Ctrl+Shift+-, který se zobrazí pouze v případě, kdy má (v případě dodatečné editace textu nebude zůstávat uprostřed řádku).

Offline roj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Nepoužitelné dělení slov.
« Odpověď #2 kdy: 13. Leden 2017, 01:59:58 »
A nedalo by se vytvořit si český slovník a ten používat a zdokonalovat, popřípadě ho dát komunitě?